
Біль в особі може бути викликаний багатьма причинами. Фоном болю може бути напруга м’язів, проблеми з нижньощелепним суглобом або поширення запалення із зуба. Іноді лицьовий біль буває тривалим і стає постійним. Пацієнт з болем може відвідати безліч клінік, але не може бути знайдена чітка причина, ні ефективна форма лікування болю. Коли це відбувається, краще не продовжувати боротися з болем, а з’ясувати ситуацію разом із фахівцем з болю.
Усі види болю, зокрема тривалі лицьові болі, пов’язані з нервами, можна лікувати.
Лікування лицьового болю потребує спеціальних знань
Болі в області особи – найчастіша причина звернення за медичною допомогою. Згідно з дослідженням, кожна десята людина, яка звертається за лікуванням болю, страждає від болю в ділянці голови та обличчя. Здебільшого ці болі раптові та тимчасові. З тимчасовим лицьовим болем найчастіше можна впоратися в кабінеті лікаря, стоматолога або, найпізніше , в кабінеті стоматолога-фахівця.
За оцінками, у 15–20 відсотків біль при дисфункції жувальної системи, тобто біль у жувальних м’язах та щелепних суглобах, має тривалий характер. Отже, десятки тисяч людей страждають від тривалого лицьового болю. Лікування тривалого лицьового болю є складним завданням. Чим довше триває біль, тим менша ймовірність того, що як пояснення можна знайти єдину просту причину. Необхідні всебічна діагностика болю та багатопрофільна співпраця.
Правильний діагноз, правильне лікування
Невилікуваний лицьовий біль обмежує життя. Перед початком лікування пацієнта опитують. За підсумками ретельного інтерв’ю всебічно досліджуються фонові чинники. Біль раптовий чи тривалий? Чи є інші болі чи хвороби? Якщо тривалий біль, можливо, є пошкодження нерва? Чи є сенсибілізація до болю та ознаки хронічного болю? За болем від м’язового напруження стоїть фізичний чи психічний стрес? Чи це тривалий біль із невідомої причини, так званий ідіопатичний біль?
При болях напруги м’язів, спричинених тривалою фізичною напругою, хворого слід направити до фізіотерапевта. Відповідно, при значних психічних навантаженнях у хворого найкращі результати лікування можна отримати за допомогою методів лікування, які пропонують психолог.
Раптовий лицьовий біль
Причини раптового лицьового болю можна знайти в зубах, слизових оболонках ротової порожнини, жувальних м’язах, щелепних суглобах або напрузі шиї. Найчастіше раптовий запальний біль лікують у кабінеті стоматолога чи лікаря. Основними формами лікування проблем із жувальними м’язами та щелепним суглобом є протизапальні препарати, прикусні шини, рухи щелепи та вправи на розслаблення.
Тривалі лицьові болі
Більшу частину тривалого лицьового болю складають болі в жувальних м’язах і щелепних суглобах. Для лікування болю в м’язах та суглобах може знадобитися стоматолог-спеціаліст, іноді також фахівець із болю. Тривалі болі та симптоми у щелепних суглобах лікують за допомогою хірургічного лікування щелеп, таких як ін’єкції у суглоби, обстеження та, у найскладніших випадках, відкриті операції. Лікування тривалого болю в жувальних м’язах включає різні види фізіотерапевтичних процедур, різні види масажу, процедури релаксації, лазерне лікування та медикаментозне лікування хронічного болю.
Деякі болі в області обличчя мають передісторію ураження нервів. Біль при пошкодженні нерва зазвичай інтенсивний і схожий на удар струмом. Він триває секунди чи хвилини, рідко безперервно довше.
Найбільш відомим нейропатичним больовим станом є невралгія трійчастого нерва . Проте це відносно рідко і не пов’язане з пошкодженням нервів. Навпаки, болі типу невралгії трійчастого нерва зустрічаються значно частіше. Такий біль може виникнути, наприклад після видалення зуба або лікування кореневих каналів.