Серйозні наслідки ранньої втрати тимчасових зубів як внаслідок каріозних процесів, так і внаслідок травми, зумовили велике значення профілактичних методів, покликаних забезпечити якомога триваліший період збереження їх на зубних рядах.
У разі передчасної втрати тимчасових передніх зубів (часто через дитячий карієс або деякі травми) виникає небезпека встановлення порочних звичок вставляти язик або губи в беззубу щілину, що призводить до порушення балансу зубів, зубощелепні дуги в цій галузі з серйозними естетичними ушкодженнями.
При неефективності консервативних методів лікування та необхідності передчасного видалення тимчасового моляра за рахунок зміни мезіодистального та вертикального співвідношень може виникнути міграція сусідніх та протилежних зубів зі зменшенням або зникненням місця для протезного зуба (вторинний ДДР) та оклюзійні блокування – артикуляція з наслідками для. Таким чином, для відновлення гармонії зубних рядів потрібні складні та дорогі ортодонтичні заходи. Саме тому рекомендується по можливості зберігати тимчасові моляри на дузі якомога ближче до фізіологічного терміну прорізування постійних зубів, що знаходяться нижче, або, коли це неможливо, використовувати деякі ортодонтичні апарати, звані зберігачі простору.
Спейс-мейнери – це фіксовані чи рухливі ортодонтичні апарати, що перешкоджають висуванню (вертикальній міграції) антагоністів, а також закриття беззубого проміжку сусідніми зубами. При виборі типу необхідного утримувача простору проводиться індивідуальний аналіз кожного випадку. Ці ретейнери не заважають процесам нормального зростання альвеол та прорізування постійних зубів, не ушкоджують ясна, можуть частково заміщати функцію відсутнього зуба та відновлювати фізіогноміку фронтальної області.
Фіксований фіксатор простору складається з кільця, що цементується, на рівні зуба, що межує з беззубою щілиною, яке утримує дротяну петлю на місці зуба, який ось-ось проріжеться.
Рухомий унидентальный фіксатор простору має дуже обмежені показання для дітей через небезпеку аспірації та у зв’язку з тим, що його використання залежить виключно від сумлінності дитини.
У разі втрати кількох тимчасових зубів ми рекомендуємо знімні фіксатори простору, такі як дитячі протези:
- У разі втрати тимчасових передніх зубів через травму або пляшковий карієс використовуються незнімні або знімні фіксатори простору, роль яких полягає у відновленні фізіогномічної, фонетичної функції, розрізі їжі та запобіганні появі порочних звичок вставляти губи або язик.
- Протипоказаннями для використання фіксаторів простору є: агенезія змінного зуба, надлишковий простір на зубній дузі, неминуче прорізування змінного зуба, деякі зубощелепні аномалії, що вимагають видалення для ортодонтичних цілей, егресія антагоніста, що виконує роль фіксатора простору . ( за відсутності інтерференції/ оклюзійного блокування).