Зубна емаль виконує безліч важливих функцій, таких як захист дентину від бактерій, що викликають карієс або дискомфорт при вживанні гарячих та холодних страв. Це також те, що робить усмішку білою. Проте демінералізація зубів призводить до того, що емаль втрачає свої властивості, що виливається у захворювання порожнини рота. Як не деградувати?
Білі плями лежить на поверхні зубів – сигнал про демінералізації емалі
Демінералізація зубів – це порушення емалі через недостатню гігієну порожнини рота та неправильного харчування, що складається з великої кількості цукрів та кислот. Такі звички призводять до утворення характерних білих плям на зубах. Їхня присутність повинна насторожити хворого. Тому, як тільки ви їх помітили, якнайшвидше записуйтесь на прийом до стоматолога.
Наступною стадією демінералізації є дефекти емалі, що викликають дроблення та розтріскування зубів. Вищезгаданий процес також сприяє розвитку карієсу, який є причиною карієсу та зубного каменю.
Декальцинацію можна розпізнати по тому, що поверхня зубів стає грубою і шорсткою, а щоденне їхнє чищення пов’язане з дискомфортом і навіть пронизливим болем. Також варто додати, що демінералізація зубів часто виникає у людей, які страждають на такі недуги, як гіпотиреоз, анорексія, булімія або шлунково-кишковий рефлюкс, оскільки вони сприяють ослабленню зубного нальоту. Літні люди також часто піддаються декальцинації емалі.
Чому демінералізація емалі спричиняє чутливість зубів?
Наслідком демінералізації зубів є неадекватний рН ротової порожнини, що сприяє розмноженню бактерій. Крім того, в результаті цього процесу емаль починає тріскатися, а це викликає біль при їді і навіть чищення зубів зубною щіткою незалежно від типу щетинок. Демінералізація емалі сприяє вивільненню кальцію та фосфору, що робить усмішку вразливою для пошкоджень. Якщо не лікувати процес демінералізації, зуби стають надчутливими, що значно погіршує комфорт пацієнта.
Що викликає демінералізацію емалі?
Існує безліч факторів, що сприяють демінералізації емалі. Серед них можна вказати, серед інших:
- використання засобів для відбілювання посмішки, не рекомендованих стоматологом,
- вживання цукрів, що створюють ідеальне середовище для розвитку бактерій, відповідальних за утворення зубного каменю та карієсу на поверхні зубів,
- флюороз зубів, викликаний надходженням в організм занадто великої кількості фторвмісних продуктів,
- меню, багате на кислі продукти, які проникають у структуру зуба, вимиваючи цінні мінерали,
- нехтування гігієною порожниною рота шляхом рідкого та неакуратного промивання рота або використання занадто жорсткої щітки,
- нелікований карієс,
- утворення зубного нальоту.
Вищезгадані захворювання та вік також впливають на декальцинацію емалі, тому слід обмежити споживання солодких закусок або газованих напоїв. Емаль не тільки захищає зуби від їх стирання та ефективно пригнічує ріст бактерій, що викликають карієс, але й надає їм правильної форми, а демінералізація значно їх послаблює. Завдяки декальцинації про голлівудську посмішку теж можна забути, ослаблена емаль швидко призводить до неестетичних змін кольору на зубах , які неможливо прибрати без відвідування стоматолога.
Які наслідки декальцинації емалі?
Демінералізація, що почалася, робить великий вплив на стан зубної емалі? Швидке виявлення кальцифікації дозволяє вирішити проблему без особливого втручання спеціаліста. На ранніх стадіях лікуванням може бути правильна дієта, багата на іони фосфату і кальцію. Врахування цього при приготуванні їжі дозволяє забути про проблему чутливості зубів. Однак , якщо його не лікувати, хвороба може, серед іншого:
- карієс,
- татар,
- руйнування зубів,
- порожнини.
Реконструкція емалі, ремінералізація емалі
Що таке ремінералізація емалі? Простіше кажучи, це відновлення. Тому варто забезпечити організм продуктами, багатими іонами кальцію та фосфору, оскільки вони зміцнюють емаль та покращують її твердість. Також корисно їсти продукти, багаті на залізо, оскільки вони перешкоджають відкладенню бактеріального нальоту, відповідального за утворення зубного каменю в роті, а вітаміни А і D сприяють засвоєнню кальцію. Ці цінні поживні речовини, що підтримують процес відновлення емалі, можна знайти, зокрема, у зернових продуктах, молочних продуктах, тофу, соєвих бобах, печінці, яйцях або броколі та селери.
Також важливою є стоматологічна профілактика, що полягає в регулярних відвідуваннях стоматолога та виконанні гігієнічних процедур для видалення зубного каменю, відкладень та знебарвлення. Іноді варто проводити фторування, що виявляється необхідним при зміцненні емалі. Важлива також ретельна гігієна ротової порожнини, що включає миття навіть важкодоступних місць, використання зубної нитки і спеціального ополіскувача. Стоматолог може порадити вам під час вашого візиту, як правильно ремінералізувати емаль, щоб зміцнити зуби.