Виготовлення пломби (пломбування) – мабуть найпоширеніша процедура в кабінеті стоматолога. Відновити функцію пошкоджених зубів люди намагалися з давніх часів, використовуючи різні матеріали, але переломний момент настав приблизно в середині 19 століття, коли на сцену вийшла амальгама . Це сплав ртуті та інших металів (переважно срібла, олова, міді), які після змішування тверднуть. За більш ніж 150 років свого існування амальгама практично не змінилася – більш-менш змінилося лише співвідношення окремих компонентів для усунення небажаних властивостей. Часто згаданими проблемами є наявність ртуті, пов’язані з цим наслідки для здоров’я та незадовільна естетика. Що не згадується так багато, то це небажані властивості амальгами, які можуть призвести до незворотного пошкодження зуба.
Чому сьогодні амальгама в більшості випадків є незадовільною пломбою?
Велика проблема на самому початку, при свердлінні зуба. Щоб амальгама трималася, у зубі необхідно просвердлити більший отвір, ніж для білої пломби . Причина чисто механічна – амальгама повинна “застрягти” в зубі, щоб він не випав. Це не завжди спрацьовує, і пломба все одно випадає, а це означає ще один візит до стоматолога і часто біль, перш ніж проблема буде усунена.
Амальгама з часом має властивість збільшуватися в обсязі лише незначною мірою, але навіть у цьому випадку вона може мати фатальні наслідки для зуба. Зуб може тріснути через амальгаму , іноді тріщини тільки невеликі, іноді може повністю зруйнуватися коронка зуба, або зуб може тріснути до самого кореня, де єдиний варіант – вирвати його.
Згадаю ще одну проблему, яка торкається переважно старих амальгам. Дуже часто такі пломби бувають недозагоєними, коли карієс спочатку взагалі не повинен хворіти і проявляється лише ускладненнями.
І чи є у амальгами взагалі якісь добрі властивості, коли вона майже у всіх у роті? Можно назвати три:
- швидкість будівництва,
- ціна покупки (низька),
- можливість затвердіння у волозі – це робить його ідеальним матеріалом, який відшкодовує медична страхова компанія.
Навколишнє середовище розвивається неймовірно швидко, технології розвиваються неймовірними темпами, стоматологія теж.
В останні роки в стоматології переважають білі (композитні) пломби , які в більшості випадків є найкращим рішенням для зуба, але потребують якісної процедури з боку лікаря.
Композитна пломба є матеріал, що складається, як правило, з наповнювача, що сполучає (смоли) і допоміжних елементів. Його виробляють у різних кольорах, щоб він був невідмінним від власного зуба. Ми використовуємо фотокомпозит у роті, де пломба твердне практично відразу після освітлення спеціальним синім світлом – тому можна натиснути на зуб (прикусити) відразу після виходу з кабінету.
Які найбільші переваги білої пломби?
Дійсно, дуже добре тримається. Необхідно дотримуватись технологічного процесу виготовлення, який, на відміну від амальгами, досить трудомісткий (у роті має бути сухо), але тоді можна не турбуватися про те, що він випаде. Саме тому ми не боїмося давати на наші білі пломби 8-річну гарантію.
На відміну від амальгами, в зубі не потрібно робити великий отвір. Ми видаляємо стільки пошкоджених тканин зуба, скільки необхідно, щоб максимально зберегти сам зуб.
Бездоганна естетика – це зрозуміле. Ми маємо безліч відтінків на вибір, щоб кожен пацієнт залишився максимально задоволений.
Щоб біла пломба була якісно зроблена, потрібна хороша підготовка зуба і насамперед час. Для білої пломби вона має бути сухою , що важко забезпечити у роті – якщо при приготуванні вона буде вологою, то пломба погано тримається і може хворіти. Ось чому ми забезпечуємо сухість на робочому місці за допомогою так званого коффердама , що є тонкою гумовою мембраною, завдяки якій на роботі сухо і спокійно, але при цьому нічого не потрапляє в рот і не розбризкується вода. Оскільки потрібно видалити весь карієс, ми стандартно використовуємо операційний мікроскоп для всіх робіт. Саме видалення карієсу насправді є найшвидшим етапом у виготовленні пломби, найбільше часу йде на правильну підготовку зуба та виготовлення білої пломби, яку потрібно нарощувати поступово.
Виготовлення однієї такої начинки зазвичай займає близько 1 години. Звичайно, з цим пов’язана й вища ціна, але добре розуміти якісну та естетичну пломбу як інвестицію. Воно повернеться до вас у заощадженому часі, коли вам не доведеться боротися з ускладненнями при хвороблій амальгамі, що випала і в можливості красивої посмішки.
На закінчення хотілося б додати, що будь-яке лікування має бути безболісним . Вам не потрібно боятися приходити до нас, навпаки, ми будемо раді переконати вас, що ви можете розраховувати на стоматолога.