Хоча, за статистикою, жінки частіше, ніж чоловіки, відвідують стоматолога і регулярно чистять зуби, вони схильні до більшого ризику виникнення проблем зі здоров’ям ротової порожнини. Чому це так?

Це пов’язано з постійною зміною гормонального фону, що в різні періоди життя жінки може призвести, в тому числі, до гінгівіту, пародонтозу, ксеростомії і навіть до пошкодження щелепи та втрати зубів.

Статева зрілість

Статеве дозрівання першим «атакує» зуби. Внаслідок гормональної перебудови частіше виникають запальні процеси в м’яких тканинах рота. Збільшення прогестерону збільшує приплив крові до ясен, роблячи їх болючими, набряклими і гострішими на контакт із зубним нальотом або залишками їжі. Підлітки віком від 14 до 16 років вже схильні до підвищеного ризику розвитку гінгівіту. Хоча гінгівіт є відносно легким і повністю оборотним станом, неадекватна гігієна ротової порожнини та відсутність профілактичних стоматологічних оглядів можуть призвести до того, що інфекція стане занедбаною формою захворювання пародонту. У цей період слід приділити увагу своєму харчування та гігієні ротової порожнини.

Менструація

Високий рівень жіночих гормонів, особливо прогестерону, під час менструації збільшує кровопостачання ясен, роблячи їх схильними до запалення. З цією проблемою можуть зіткнутися молоді дівчата, які вступають у період статевого дозрівання та дорослі жінки. У критичний період циклу варто уникати факторів, які дратують ясна, таких як сигарети, алкоголь, гострі приправи, а також чистити зуби м’якою щіткою.

Гормональні коливання під час менструального циклу в наші дні змушують багатьох жінок боротися з інфекціями ясен, що повторюються. Згортання крові також знижується під час менструації та зростає ризик кровотечі після хірургічного втручання, тому жінкам у цей період не слід вирішуватись на хірургічні втручання у ротовій порожнині, імплантацію зубів або хірургію ясен.

Гормональні протизаплідні

Жінки, які використовують оральні контрацептиви, що містять прогестерон, також можуть відчувати симптоми гінгівіту. Це результат агресивнішої реакції організму на токсини, що виробляються бактеріями, виявленими в зубному нальоті. З іншого боку, вищий рівень естрогену через гормональну контрацепцію може збільшити ризик так званої сухої альвеоли, хворобливого ускладнення після видалення зуба.

Вагітність

Близько 40 відсотків вагітних страждають на так званий гінгівіт. Це комплекс симптомів, спричинених безпосередньо гормональними змінами у вагітної жінки, особливо впливом прогестерону та естрогену між 2 та 8 місяцями вагітності. Їхній високий рівень під час вагітності посилює кровопостачання тканини ясен, яка м’яка, ніжна, чутлива до травм і може кровоточити навіть при чищенні зубів.

Тому під час вагітності жінки повинні особливо ретельно стежити за гігієною порожнини рота та не допускати утворення зубного нальоту, який ще більше дратує чутливі ясна.

Менопауза

Припливи, проблеми зі сном, дратівливість чи набір ваги – не єдині симптоми, характерні для менопаузи, до якої зазвичай вступають жінки після 45-50 років. Менопауза та пов’язаний з нею дефіцит естрогенів також впливають на стан зубів та ясен. Чому? Після 50 років значно зростає ризик розвитку остеопорозу, кістки слабшають і збільшується їхня крихкість. Це також стосується кісток, що підтримують наші зуби. Через демінералізацію та ослаблення своєї структури кістка перестає бути міцною основою для зубів, які починають розхитуватися і навіть випадати.

Крім загроз для кісток, менопауза також впливає на наші ясна та слизові оболонки. Через брак естрогенів і літнього віку жінки більше схильні досеростомії, сухості в роті, що збільшує ризик розвитку карієсу, неприємного запаху з рота або пародонтиту.
Під час менопаузи найкраще відвідувати лікаря кожні шість місяців. Для профілактики остеопорозу також важлива адекватна дієта, що містить кальцій, вітамін D і К. Навіть у цьому віці, у разі втрати зуба або зубів, ми знаємо, як замінити їх зубними імплантатами, протезами або мостоподібними протезами, що значно підвищити якість життя.

Запишіться на прийом

Заповніть форму, і ми зв’яжемося з Вами в найближчий час,
або запишіться на прийом за телефонами

+38 (067) 385-60-11