
Не можна забувати, що карієс має інфекційне походження, оскільки обумовлений накопиченням бактеріального нальоту та атакою, яку ці мікроорганізми здійснюють на структуру зубів через кислоту, яку вони виробляють під час перетравлення їжі.
Отже, лікування карієсу завжди складатиметься з двох частин: усунення інфекції та відновлення та реконструкція ураженої ділянки зуба, щоб він повністю відновив свою функціональність.
Стоматолог ухвалить рішення про подальше лікування, ґрунтуючись на двох змінних. Перший – це оцінка ступеня ураження зуба, що проводиться шляхом ретельного огляду та підтвердження рентгенівським знімком зуба. Інший відноситься до дітей і призначений для визначення того, чи є уражена ділянка молочним або постійним зубом, і в останньому випадку чи повністю сформувалося коріння, тому що в цьому випадку лікування відрізнятиметься від лікування дорослих.
За цим винятком лікування карієсу залежатиме від того, які структури були вражені:
- Якщо йдеться лише про емалі, пацієнту порадять покращити гігієну ротової порожнини, пояснивши, як користуватися щіткою та ниткою; і вас знову викличуть за деякий час на контрольну перевірку.
- Коли карієс вражає лише емаль та дентин, спочатку видаляються всі інфіковані та хворі тканини. Потім буде проведена реконструкція зуба шляхом заповнення щілини композитною смолою або композитом, оскільки ці матеріали дозволяють пломбі забезпечити той же колір, що і зуб, і вона краще прилягає до зуба, ніж металеві амальгами, що застосовувалися раніше.
- Якщо карієс глибокий і торкнувся пульпи (пульпіту), лікування буде складнішим і вимагатиме ендодонтичного лікування. Для цього здійснюється доступ до пульпової камери та витягується вся судинно-нервова тканина, у тому числі з кореневих каналів. Після ретельного очищення порожнини, що утворилася, її заповнюють бактеріостатичним матеріалом, який запобіжить розмноженню інфекції. Нарешті, зуб буде відновлено, і може знадобитися встановлення коронки або покриття. Слід зазначити, що якщо йдеться про молочний або тимчасовий зуб або незрілий постійний зуб, лікування цього типу карієсу може бути більш консервативним, щоб дати час для завершення його розвитку.
Перший візит дитини до стоматолога
Наразі лікарі-стоматологи рекомендують перший візит дітей до стоматолога протягом першого року життя, а потім проводити щорічний огляд.
Під час першого візиту дитини до стоматолога дитячий стоматолог перевірить наявність або відсутність порожнин типу «дитячої пляшечки», а також наявність змін у зростанні або будь-яких аномалій, пов’язаних із прорізуванням зубів. Цей момент зазвичай використовують для встановлення рекомендацій батькам щодо правильної гігієни ротової порожнини.
Гігієна порожнини рота
Перед прорізуванням зубів важливо провести змоченою марлею або чимось подібним до теплої води по слизових оболонках і м’яких поверхнях рота дитини, щоб видалити залишки молока. Зокрема, круговий масаж ясен зазвичай приносить полегшення дитині, коли починається прорізування зубів. Мова, наскільки це можливо, можна спробувати очистити лінійними рухами тією самою марлею, намагаючись не спровокувати блювотний рефлекс.
При прорізуванні першого зуба необхідно очистити всі поверхні щіткою, що відповідає віку, або наперстом з гумовою щетиною, що полегшує рух, зубною пастою з концентрацією фториду 1000 ppm та еквівалентом одного рисового зерна як кількість.
Позабавится страху перед стоматологом
Одна з проблем першого візиту до стоматолога полягає в тому, що вони зазвичай йдуть зі страхом. Доцільно уникати цього, зміцнюючи стосунки дитини з дитячим стоматологом. Іноді самі батьки передають своїм дітям цей страх, породжений особистим досвідом, який не слід переносити на своїх дітей.
Батьки повинні сформувати у своїх дітей позитивне ставлення до стоматолога, ми даємо вам кілька ключів:
- Говоріть позитивно зі стоматологом.
- Ходіть із ними у ранньому віці, щоб вони почали знайомитися зі стоматологічним кабінетом.
- Поясніть важливість гігієни ротової порожнини і перетворите чистку зубів на сімейну гру.
- Уникайте негативних коментарів про стоматолога у присутності дитини.