
Деякі люди вважають, що професійна гігієна ротової порожнини стирає зубну емаль, в той час як інші використовують велику кількість зубної пасти, щоб ретельно очистити зуби – як «рекламується». Як це працює насправді?
Ми зібрали найпоширеніші міфи про чищення зубів як удома, так і в кабінеті професійного стоматолога і попросили експерта прокоментувати їх правдивість? Зізнатись, відповіді були несподіваними.
«Професійна гігієна ротової порожнини – обов’язкова лікувально-профілактична процедура для здоров’я зубів та ясен»
Міф: «Після кожного прийому їжі потрібно чистити зуби — тоді вони будуть здоровішими»
Надмірне чищення зубів не зробить їх яскравішим і здоровішим, а навпаки, такі маніпуляції нашкодять здоров’ю. Це змиває корисні бактерії, які украй необхідні в роті для боротьби з хворобами.
Чому це відбувається? Багато видів продуктів харчування та напоїв дуже кислі. Коли їх їсте, кислота накопичується на зубах і відразу змивається слиною. Використання зубної щітки після їжі сприяє проникненню цієї кислоти в емаль, а також у дентин під нею. Таким чином, щітка не так очищає зуби від залишків їжі, як втирає в зуби шкідливу кислоту, тим самим прискорюючи процес розвитку карієсу.
Рекомендовано всім не чистити зуби щонайменше через 20-30 хвилин після їди. Цю маніпуляцію потрібно робити двічі на день: після сніданку та після вечері.
Міф: «Ви повинні використовувати тільки дорогі зубні щітки та зубні пасти, оскільки вони набагато ефективніші у догляді за ними».
Дорогі щітки та зубні пасти не завжди ефективні!
Найголовніше тут – це правильно підібрана зубна щітка та техніка чищення зубів.
Міф: «Ви повинні забути про солодке, бо воно псує зуби!»
Глазурь за своєю структурою досить міцна. Тому жодна їжа, зокрема й солодка, не впливає на здоров’я зубів.
Якщо у вас болить зуб після солодкого чи будь-якого іншого перекушування, то причина не в їжі. Це сигнал до звернення до стоматолога, оскільки , швидше за все, утворилася щілина в анатомічних переломах зуба.
Міф: Іноді для гігієни порожнини рота використовують зубочистки. Вони досить ефективні при видаленні залишків їжі у віддалених ділянках щелепи.
Зубочистки з дерева або пластику надзвичайно небезпечні для ротової порожнини. Зубочистка може зламатися, коли ви спробуєте видалити частинки їжі, і невелика частка може залишитися в роті. Наслідки цього можуть бути дуже неприємними.
Наприклад, якщо ви використовуєте дерев’яні зубочистки, волокна зубочистки набухають та розм’якшуються при контакті зі слиною або рідиною. Коли його шматочок залишається в роті, він може зашкодити яснам, викликати роздратування і, в гіршому випадку, запалення.
З пластиковими зубочистками все виглядає інакше. Фрагмент пластику не вимивається, його можна видалити лише за втручання стоматолога.
Рекомендується використання зубної нитки.
Міф: «Полоскання рота не тільки усуває неприємні запахи, а й замінює чищення зубів»
Неприємний запах з рота – поганий сигнал для хворого, тому що він може виникати як через хворі зуби, так і через проблеми в організмі. Тому в таких ситуаціях доцільно звернутися до фахівця.
Звичайно, ви можете використовувати кондиціонер для білизни із запахом м’яти або гвоздики та антисептики, щоб на якийсь час приховати неприємний запах.
Основна мета ополіскувача – доповнити вашу гігієну ротової порожнини, але в жодному разі не замінити зубну пасту. Ополіскувач використовується після ретельного чищення зубів. Зменшує кількість мікроорганізмів у порожнині рота, підвищує резистентність зубів і робить їх міцнішими (поживні речовини легше проникають у чисту зубну емаль). Також ополіскувач відновлює порушений баланс pH (це кислотно-лужний баланс рідини в організмі). Один із показників, який слід підтримувати в нормі для загальної гармонії організму.
Міф: «Чистка зубів зубною пастою та зубною щіткою – це основний спосіб підтримки гігієни порожнини рота»
Це не правда. Повністю видалити залишки їжі з рота лише за допомогою щіточки неможливо. Для такого вмивання потрібні додаткові засоби: нитка, іригатор, ополіскувач.
Примітка: Іригатор є пристроєм, що забезпечує ніжний масаж ясен і видалення залишків зубного нальоту завдяки дуже швидкій точковій пульсації водою.
Рекомендується чистити зуби не менше двох разів на день, очищати міжзубні проміжки за допомогою флосу, іригатора, полоскання та регулярно відвідувати стоматолога для професійного чищення.
Міф: «Жувальна гумка замінює чищення зубів».
Жувальна гумка покращує дихання та стимулює травлення, але не має прямого відношення до здоров’я зубів.
Звичайно, ви можете використовувати його, якщо ви не можете почистити зуби. У цьому випадку жувати гумку слід одразу після їжі протягом 5-10 хвилин. При тривалішому жуванні – всі корисні ефекти жувальної гумки зникають.
Міф: “Якщо нічого не болить, до стоматолога можна не ходити”.
На жаль, стоматологічні захворювання можуть відбуватися без видимих симптомів. Тому планове відвідування стоматолога (2 рази на рік) допомагає діагностувати захворювання та усунути його на ранніх стадіях розвитку.
Міф: «Тримай зуби чистими і виглядай здоровішими»
Зазвичай чим більше зусиль прикладає людина, тим краще будуть результати. Однак це не так… Інтенсивне чищення може зашкодити зубам.
Головне правило чищення зубів – використовуйте м’яку зубну щітку та чистіть зуби акуратно та обережно, обробляючи кожен зуб з різних боків.
Міф: “Усі члени сім’ї можуть користуватися однією зубною пастою”
Одну й ту саму зубну пасту можна використовувати, коли всі члени сім’ї працездатного віку мають однакові проблеми в роті (наліт, кровоточивість ясен тощо). Однак якщо ситуація із зубами у членів сім’ї інша, слід підбирати різні зубні пасти.
Для дітей необхідно вибирати пасти за віком: 3+, 7+, 16+. Це з різною концентрацією фтору, який корисний для зубів, але занадто токсичний для організму.
Примітка:
Якщо у вас вдома ванна з’єднана з туалетом і ви тримаєте зубні щітки у склянках, купіть для них футляр. Пам’ятайте, що кожного разу, коли ви спускаєте воду в унітазі, мікроскопічні фекальні бактерії розлітаються по всій кімнаті та осідають на щітки.