Під час дозвілля, занять спортом або виконання домашніх справ легко може статися нещасний випадок із зубами. Більше того, за оцінками, приблизно кожен другий неповнолітній постраждає від нещасного випадку в ротовій порожнині до досягнення 16-річного віку. Молоді люди справді найбільше страждають від цього типу травм, які завжди вимагають невідкладної стоматологічної допомоги. Хороша новина у тому, що є дії, які можуть врятувати пошкоджений зуб та обмежити наслідки. Секрет у тому, щоб реагувати швидко та правильно.

Екстрені дії після стоматологічного нещасного випадку

У більшості випадків постійні зуби можна зберегти, якщо діяти швидко і дотримуватися правильних кроків. Як і у всіх позаштатних ситуаціях, необхідно постаратися зберігати спокій, щоб у паніці не зробити помилок.
Якщо у людини тече кров із рота, попросіть його прикусити стерильний марлевий тампон або, в іншому випадку, чисту серветку. Лід можна прикладати зовнішньо, на щоки чи рот. У разі вигнання постарайтеся знайти зуб і схопити його за коронку (видиму частину зуба). Будьте обережні, в жодному разі не можна чистити вирваний зуб чи хапати його за корінь. Зберігайте його у вологому контейнері.

Різні види стоматологічних нещасних випадків

Вирваний зуб, зламаний зуб, зуб, що тріснув, зуб, що хитається… Травма порожнини рота може проявлятися в різних формах. Зазвичай це відбувається після зовнішнього фізичного шоку, наприклад падіння, нещасного випадку або удару. Тяжкість пошкоджень зубних структур варіюється і може призвести до незворотної втрати зубного органу.

  • контузія зуба (тряска зуба без видимого ушкодження)
  • розтріскування зубної коронки (тріщини в емалі, а іноді й у дентині)
  • частковий або повний перелом коронки (втрата частини зуба чи всього зуба)
  • перелом кореня
  • неповний вивих або підвивих (зміщення зуба в його кістковій порожнині)
  • повний вивих (видалення зуба)

Зуби, розташовані в передній частині рота, природно, більш схильні до ударів. В основному це стосується різців та верхніх іклів. Рідше уражаються корінні та премоляри, оскільки вони захищені у задній частині рота.

Крім того, при стоматологічній події ураження можуть вражати й інші ділянки ротової порожнини:

  • опорні елементи зуба: альвеолярна кістка та ясна
  • слизові оболонки порожнини рота: губи та щоки
  • мова
  • щелепи

Нещасні випадки у стоматології у дітей та підлітків

Діти та підлітки є першими жертвами стоматологічної травми. Фактично близько 50% людей постраждають від нещасних випадків такого типу до того, як їм виповниться шістнадцять. Залежно від періоду життя причини різняться:

  • Від 1 до 3 років: відсутність координації рухів, відсутність захисних рефлексів та навчання ходьбі можуть стати причиною падінь та ударів по краю меблів чи предметів.
  • З дитинства до підліткового віку: їзда на велосипеді, роликах, самокаті, деякі контактні чи командні види спорту, ігри та обмін ударами у школі, бійки, дорожньо-транспортні пригоди.

Дітей, які перенесли травму ротової порожнини, також необхідно терміново проконсультувати. Справді, ураження молочних зубів потенційно можуть призвести до незворотного пошкодження зубів, які ще прорізалися.

У разі нещасного випадку із зубами залежно від ситуації:

  • Хитається або усунутий зуб: залиште зуби на місці.
  • Зламана коронка: Тримайте фрагмент зламаного зуба у воді.

Вирваний зуб: помістіть вирваний зуб у коробку для порятунку зубів, яку можна придбати в аптеках чи стоматологічних кабінетах. В іншому випадку замочіть його у фізіологічному розчині, молоці або поліетиленовому пакеті, що містить трохи слини. Для транспортування можна обернути його харчовою плівкою. Його не слід зберігати на льоду або сухому вигляді.

Хоч би який був тип стоматологічного нещасного випадку, про нього повинен подбати стоматолог. Зв’яжіться зі спеціалістом за телефоном для опису обставин події. Він попросить вас надати інформацію про постраждалого та характер травм. Залежно від серйозності ситуації, ваш стоматолог пояснить, що робити.
Лікування травм зубів

Під час невідкладної стоматологічної консультації стоматолог оглядає ротову порожнину. Він може провести рентген чи тест на холодову життєздатність. Якщо можливо, лікар збирає частини зламаного зуба разом. У разі зміщення чи рухливості зубів він повертає їх на місце та фіксує за допомогою капи.

Що стосується віддалених постійних зубів, то реплантація можлива за дотримання всіх умов. Чим коротший час між видаленням зуба та його реімплантацією, тим більше шансів на успіх. Таким чином, найбільш переконливі результати виходять протягом менше 20 хвилин. Видалені зуби, поміщені в контейнер для рятування зубів, зберігають життєздатність протягом 24 годин.

Запишіться на прийом

Заповніть форму, і ми зв’яжемося з Вами в найближчий час,
або запишіться на прийом за телефонами

+38 (067) 385-60-11