Порушення прикусу можуть спричинити серйозні, навіть незворотні зміни, тому відкладати вирішення проблем ми категорично не рекомендуємо.
Ми стикаємося з багатьма скаргами через погане становище зубів. Крім проблем із травленням, вимушене становище щелепи негативно впливає на м’язи шиї та спини. У багатьох випадках до цього можна зарахувати патологічний, напружений стан. Ці аномалії можуть негативно впливати на якість повсякденного життя, поставу та навіть зростання кісток, тому вже в дитинстві важливо стежити за станом зубів та регулярно проходити огляд у стоматолога.
Що робити при неправильній поставі та порушеннях прикусу?
Крім виправлення постави (ортопедичного лікування), необхідне правильне коригування прикусу для запобігання серйознішим порушенням. Тісна співпраця фахівців із комплексним терапевтичним підходом – стоматолога, зубного техніка, мануального терапевта чи фізіотерапевта – та персоналізована терапія гарантують надійні результати.
Тому необхідно коригувати зуби, якщо через неправильне положення зубів виникають закладеність зубів, порушення прикусу або скарги на щелепні суглоби. Перевантаження зубів може призвести до зубного болю, пошкодження зубної емалі, змін у щелепному суглобі. Які відмінності викликають необхідність коригування зубів?
Неправильне положення зубів – Перевантаження зубного ряду
Коли зуби перебувають у неправильному контакті, зубний ряд зазнає надмірного навантаження. Жувальна сила зазвичай розподіляється по зубах. Якщо вони перевантажені, зупиняються або є неповними, то жувальна сила виявляється більшою на тій чи іншій стороні або концентрується тільки на певних зубах і таким чином вони перевантажуються. Найчастішими симптомами хворих є те, що вони втомлюються жувати, болять щелепи та вуха, причому біль може іррадіювати навіть у носові пазухи. Недостатньо пережована їжа рано чи пізно може призвести до проблем зі шлунком.
Відкритий прикус
Яке гармонійне становище зубів за нормального прикусу? Коли рот закритий, верхній ряд зубів закриває приблизно 1,5-2 мм верхню частину зубів нижнього ряду. У такому разі не можна перевантажувати зуби та щелепу.
Про відкритий прикус говорять, коли зуби не стуляються, верхні не повністю закривають нижні. З іншого боку, постійно відкрита щілина може викликати труднощі з промовою та жуванням і часто призводить до хворобливих проблем із щелепними суглобами.
Першопричиною зазвичай є тривале ссання пальців і ссання після 3-4 років, але причиною може бути порушення ковтання. В останньому випадку язик при кожному ковтанні розсовує зуби.
Глибокий прикус
Глибокий прикус – найбільш поширене порушення прикусу, що виникає внаслідок зміни наших звичок харчування. Спотворення щелепи може спостерігатися через недостатнє використання жувальної функції. За відсутності корекції, при закритому або глибокому прикусі, можна побачити зміщення нижнього зубного ряду назад, у результаті верхні передні зуби повністю закривають нижні. Таке ненормальне становище призводить до того, що внутрішня область ясен над передніми зубами постійно дратується, покривається рубцями і може спричинити хронічний гінгівіт. З іншого боку, погане прилягання зубів також призводить до навантаження жувальних м’язів.