Чи є зв’язок між стресом та здоров’ям порожнини рота? На перший погляд у вас, напевно, виникне спокуса відповісти «ні». Фактично, хороше здоров’я ротової порожнини ми пов’язуємо з дотриманням щоденних гігієнічних процедур, таких як чищення зубів і дієтою з низьким вмістом цукру. Однак дослідження доводять, що стрес може мати згубні наслідки для зубів та порожнини рота загалом. Тиск на роботі, фінансові проблеми, розчарування у відносинах… Факторів, які провокують на сполох, безліч. Крім нервозності, порушень сну та харчування стрес також впливає на здоров’я порожнини рота.

 

Стрес сприяє розвитку шкідливих звичок

 

Стресові періоди у нашому житті можуть вплинути на наше повсякденне життя. У нас мало часу, і це призводить до недбалості на різних рівнях:

  • Ми забуваємо чистити зуби та очищати проміжки між зубами.
  • Споживання тютюну та/або алкоголю зростає.
  • Ми їмо погано і незбалансовано , що призводить до нестачі необхідних вітамінів та мінералів.
  • Перекушування стає повсякденним явищем.
  • Ми забуваємо піти до стоматолога для видалення зубного каменю чи регулярних оглядів.

Ці шкідливі звички спричиняють погіршення здоров’я порожнини рота. Згодом ви ризикуєте розвинути карієс, абсцеси, інфекції.

 

Стрес та здоров’я порожнини рота: бруксизм

 

Бруксизм означає мимовільне стискання щелеп і/або скрегіт зубами. Це може статися вдень або під час сну. Це найбільш поширений побічний ефект стресу на здоров’я наших зубів. Якщо ви страждаєте на нічний бруксизм , ви зазвичай прокидаєтеся з головними болями, болями у вухах або обличчі. У довгостроковій перспективі це може навіть призвести до втрати зубів, оскільки наші зуби можуть розхитатися та зміститися через високий тиск. У найважчих випадках хронічний Бруксизм може призвести до вивиху щелепи, запалення жування або важкої мігрені.

 

Захворювання ясен

 

Стрес має ще один підступний ефект: він послаблює нашу імунну систему. В результаті наш організм вже не такий ефективний у боротьбі з бактеріями, і ризик зараження значно зростає. Тому люди, що перебувають у стресі, більш схильні до гінгівіту (інфекції ясен) та пародонтиту ( пародонтальні інфекції). В ідеалі залишається кожних 6 місяців консультуватися зі своїм стоматологом. Це дозволить оглянути вашу порожнину рота та вчасно діагностувати та вилікувати можливі інфекції.

 

Ксеростомія

 

Слина – перша лінія захисту рота від бактерій. Він природним чином очищає залишки їжі, зберігає свіжість дихання та полегшує травлення. Однак стрес сприяє сухості у роті або, за науковим терміном, ксеростомії. Крім того, деякі ліки, які призначаються для полегшення симптомів, пов’язаних зі стресом або депресією, сприяють розвитку ксеростомії. Сухість у роті призводить до підвищеного ризику розвитку карієсу, захворювань ясен та інфекцій.

 

Стрес та здоров’я порожнини рота: виразки

 

Дослідження також показали зв’язок між психологічним чи емоційним стресом та виникненням виразок у роті. Ці поверхневі ураження розвиваються на м’яких тканинах рота або в основі ясен. У більшості випадків вони викликають біль та дискомфорт протягом одного-двох тижнів. Іноді виразки виявляються більш серйозних формах.

 

Стрес та здоров’я порожнини рота: що робити?

 

Необхідно пам’ятати, що стрес є обтяжуючим фактором. Це призводить до загальної зневаги до гігієної порожнини рота, дієти і способу життя. У той же час ваш імунний захист значно слабшає. Науково доведено, що люди, які перебувають у стані стресу, частіше хворіють на інфекції.

 

Управління стресом вимагає вироблення нових звичок щодня:

  • відновити стабільний режим сну
  • відпочивай, коли відчуваєш втому
  • харчуйтеся здоровими та збалансованими продуктами
  • пити багато води
  • практикувати техніку релаксації та дихання
  • займатися спортом, бажано на свіжому повітрі
  • вимикайте телефон вечорами та у вихідні, наприклад
  • навчитеся керувати своїм часом і станете краще організовані
  • спілкуйся з людьми, які змушують тебе почуватися добре
  • зарядіться енергією на свіжому повітрі
  • надавайте значення своїм хобі
  • Зверніться до психолога, щоб виявити джерела стресу і зробити крок назад, щоб знайти рішення.

 

Якщо у вас є побоювання з приводу зв’язку між стресом і здоров’ям ротової порожнини, не соромтеся поговорити зі своїм стоматологом або стоматологом-гігієністом в Лозанні або Фрібурі . Простий регулярний візит до лікаря може допомогти вам підтримувати гігієну ротової порожнини під час стресу.

Запишіться на прийом

Заповніть форму, і ми зв’яжемося з Вами в найближчий час,
або запишіться на прийом за телефонами

+38 (067) 385-60-11