У наші дні яскрава білосніжна посмішка все частіше вважається не тільки синонімом гарного здоров’я ротової порожнини, але й розуміється як образ успіху та соціального статусу. У суспільстві дедалі більше уваги приділяється красивим, здоровим зубам, які пацієнти сприймають як із параметрів загального стану здоров’я, і навіть як необхідний естетичний стандарт.

Основний колір постійних зубів – колір слонової кістки, жовтий чи сіруватий із окремими варіаціями. Жовтий відтінок обумовлений кольором зуба (дентину), залежить від товщини та ступеня прозорості (напівпрозорості) емалі, а також від розсіювання світла в емалі та дентині. Відтінок зубів змінюється протягом життя, він є непостійним. Етіологія виникнення фарбування багатофакторна. Зміна кольору може відбуватися до (предеруптивне) або після (післяеруптивне) прорізування зубів і може мати внутрішнє або зовнішнє походження.

Зміна кольору перед прорізуванням може бути викликана прийомом ліків, надмірним споживанням фторидів, дефектами розвитку емалі або дентину, травмою або запаленням тимчасового зуба, розташованого в безпосередній близькості від постійного зачатка зуба.

Післяопераційне знебарвлення може бути спричинене пігментами. Найбільш поширеними джерелами барвників є кава, чай, деякі спеції, томатні продукти, червоне вино та буряк, чорниця, тютюнові вироби та деякі продукти гігієни порожнини рота та косметика, які в основному містять хлоргексидин та фторид олова. Пігменти прилипають до поверхні емалі, пізніше проникають у міжпрізмінну речовину, і що більше їх молекула, краще вони здатні зв’язуватися. Екзогенної зміни кольору можна уникнути рутинними заходами (корекція дієти), ідеальної гігієної ротової порожнини в домашніх умовах, деякі зміни кольору також можуть бути видалені стоматологом-гігієністом під час, тобто. обдування (піскоструминна обробка).

Внутрішнє знебарвлення відбувається, коли хромофори (молекули, які відповідають за колір) досягають дентину. Їх джерелом є барвник крові із пошкодженої пульпи зуба, продукти розпаду пульпи зуба при її некрозі чи гангрені, деякі кореневі пломби. Колір зуба зазвичай від жовтувато-коричневого до сірого. У разі рожевого фарбування може бути так звана внутрішня резорбція.

Відбілювання зубів – це просто хімічний процес, при якому речовини, що викликають знебарвлення зубів, перетворюються на світліші або безбарвні речовини. Використовуються окислювачі, іноді у поєднанні із мікроабразивами. Особливо показаний при фарбуванні штучних зубів екзогенними (зовнішніми) пігментами.

Ми розрізняємо два види відбілювання – зовнішнє та внутрішнє. Зовнішнє відбілювання впливає на поверхню зуба, при внутрішньому відбілюванні засіб вводиться в ендодонтичну порожнину. Існує два основні методи відбілювання: домашнє та офісне. Для широкої публіки найбільш відомим методом відбілювання зубів є домашнє нанесення гелю, що відбілює, на індивідуально виготовлені шини.

Якщо пацієнт зацікавлений у відбілюванні зубів, завжди має передувати огляд стоматолога. Відбілювання не рекомендується, якщо у пацієнта недостатній рівень гігієни, гінгівіт, активний пародонтит, невилікований карієс, неточні коронки або пломби, підвищена чутливість дентину, дефекти пришийків або серйозні загальні захворювання, що не піддаються медикаментозній компенсації.

Зовнішнє офісне відбілювання у нашій практиці застосовується рідко. Внутрішнє відбілювання слід, якщо після ендодонтичного лікування (обробки кореневих каналів) не досягнуто естетично задовільного забарвлення коронки зуба – методика називається ходячим відбілюванням (пацієнт неодноразово змінює відбілюючий засіб у кабінеті стоматолога з інтервалом у кілька днів).

Найпопулярнішим методом є домашнє відбілювання. При задовільному рівні гігієни ротової порожнини, реабілітованому карієсі і бажанні світлішого відтінку зубів робиться точний відбиток зубів, за яким на гіпсовій литій моделі шляхом витягування з фольги виготовляється індивідуальна шина. Пацієнта інструктують, як носити шину, як її чистити та зберігати. Вдома наносить на шину невелику кількість гелю, що відбілює  і носить шину певний час відповідно до вказівок гігієніста. Відбілювання зубів може супроводжуватися підвищеною чутливістю, найчастіше вона з’являється на другий день після носіння шини, часто проявляється поколюванням зубів або чутливістю до холоду, зазвичай не минає тривалий час, ступінь її може бути різною, значне серед пацієнтів.

Якщо у вас є питання, пов’язані з відбілюванням зубів, не соромтеся звертатися до свого стоматолога або гігієніста.

Запишіться на прийом

Заповніть форму, і ми зв’яжемося з Вами в найближчий час,
або запишіться на прийом за телефонами

+38 (067) 385-60-11