Запалення зубів – це термін, який використовується непрофесіоналами для позначення запалення пульпи зуба. Проблеми, пов’язані із запаленням пульпи зуба, вирішує лікування кореневих каналів – ендодонтія. Біль через так званий запалений зуб може виникнути, а може і не виникнути. Тому бажано не нехтувати регулярними профілактичними оглядами у стоматолога, навіть якщо ви не відчуваєте біль.

Що таке гінгівіт/пародонтит?

Запалення зубів відноситься до стану, при якому організм захищає себе від мікроорганізмів і токсинів, що накопичилися в пульпі зуба. Пульпа зуба – це центральне наповнення зуба, вона розташована під дентином і складається зі зв’язок, нервових волокон та судин, завданням яких є забезпечення росту та достатнього живлення зуба. Рецептори у пульпі зуба тісно пов’язані з усіма частинами зуба. Вони проходять через кореневі канали, куди ведуть основні кровоносні судини та нерви зуба, що передають біль. Запалення зубів зазвичай виникає внаслідок занедбаного та невилікованого карієсу.

Що викликає захворювання ясен?

Як тільки карієс проникає в пульпу поруч із пульпою, бактерії можуть дратувати пульпу або навіть проникати до неї. Таким чином, основною причиною запалення пульпи зуба є бактеріальна інфекція, яка прогресує через пульпу зуба та вражає судини та нерви пульпи. Професійно ми називаємо цей стан пульпітом.

Менш частими причинами є хімічні, фізіологічні та травматичні фактори, наприклад, неправильно встановлені пломби при дефектах зубів або ускладнення, пов’язані з препаруванням зуба під зубну коронку. Травма може виникнути внаслідок різкого контакту зуба з твердим предметом або внаслідок іншої травми зуба.

Як виявляється запалення пульпи зуба?

Запалення пульпи зуба проявляється сильним, пульсуючим болем, який у багатьох випадках важко локалізувати. Біль посилюється вночі, і загальнодоступні анальгетики часто діють. Також може розвинутись гнійний мішок або інші супутні симптоми у вигляді сильного набряку, лихоманки або головного болю.
У деяких випадках пацієнт не відчуває болю і не має жодних проблем, але пульпа зуба відмирає, і це може проявлятися зміною кольору зуба – зуб стає сірим або коричневим. Стійке запалення пульпи зуба може поширюватися на навколишні тканини. Великі та великі запальні процеси у ряді випадків вимагають видалення зуба.

Як лікується пульпіт та які бувають стадії пульпіту?

Лікування пульпіту залежить від стадії, де знаходиться інфікований зуб.
1. Перфузія пульпи зуба – пульпа (гіперемія пульпи) – найменший ступінь ураження пульпи

  • Хворий не може точно локалізувати біль
  • Легка чутливість до холодної та гарячої їжі або напоїв
  • Хворий не відчуває болю при перкусії

Кровопостачання пульпи є початковою стадією пульпіту, коли можливе лікування ураженої пульпи зуба без необхідності екстирпації (видалення) пульпи зуба. Ключовим є лікування карієсу та видалення інфікованих каріозних відкладень.

2. Гостре запалення пульпи зуба (pulpitis acuta) – занедбаний стан пульпіту, що характеризується пронизливим болем.

  • Пацієнт може точно локалізувати біль
  • Підвищена чутливість до холоду та тепла
  • Спонтанний зубний біль
  • Біль інтенсивний, носить пульсуючий характер і болить при постукуванні або укусі

Біль посилюється вночі та в положенні лежачи – результат підвищення АТ у горизонтальному положенні.
Гостре запалення пульпи зуба вимагає видалення інфікованої пульпи зуба та подальшого ендодонтичного лікування. Це лікування складається з обробки, розширення, дезінфекції та подальшого заповнення кореневого каналу пломбувальним матеріалом.

3. Хронічний пульпіт – остання стадія, внаслідок якої відбувається некроз (відмирання) зуба.

  • Біль не виражений або його інтенсивність низька
  • Чутливість до перепадів температури не виявляється або з’являється чутливість до холоду
  • Ніжність до укусу присутня

Якщо уражений зуб тривалий час не лікувати, настає завершальна стадія – хронічний пульпіт. Якщо зуб помирає, йдеться про некроз або гангрену пульпи зуба. На цій пізній стадії запалення може поширитися кореневими каналами в кістку, і існує ризик пародонтиту – запалення тканини навколо кінчика зуба.

У чому різниця між запаленням зубів та гінгівітом?

Основна відмінність між запаленням зубів та гінгівітом полягає у локалізації запалення. Тоді як запалення зуба характеризується як пульпіт (запалення пульпи зуба), при запаленні ясен (гінгівіт) запалення зачіпає опорний апарат зуба – ясна.

Причина гінгівіту та пульпіту може бути одна – неправильна гігієна ротової порожнини. Проте перебіг запалення по-різному. У той час як при пульпіті зубний наліт та інші бактеріальні частинки викликають глибокий карієс, при гінгівіті виникає подразнення ясен.

Профілактика пульпіту

Профілактика пульпіту полягає у правильному виконанні гігієни порожнини рота та регулярних профілактичних оглядах . Саме стоматологічні огляди виявляють приховані порожнини, які згодом можуть заглиблюватись та викликати інфікування пульпи зуба – пульпіт. Домашнє лікування не допускається – потрібне лікування у стоматолога, який визначить подальший курс лікування. Щоб зменшити набряк, прикладіть холодний компрес до ураженої ділянки та негайно зверніться до стоматолога або у відділення невідкладної стоматологічної допомоги.

Запишіться на прийом

Заповніть форму, і ми зв’яжемося з Вами в найближчий час,
або запишіться на прийом за телефонами

+38 (067) 385-60-11