Фтор є засобом активної профілактики карієсу зубів, його включення у зубну емаль дозволяє протистояти кислотному впливу. Згідно з дослідженнями, майже у 90% дорослих, які пройшли лікування фтором у дитинстві, зуби менш схильні до карієсу. Практично фтор допомагає зміцнити поверхню зуба та підвищити стійкість до карієсу. Він також сприяє зміцненню вразливих точок на поверхні зубів, що з часом може призвести до карієсу. Фтор діє під час процесів демінералізації та ремінералізації , що відбуваються природним чином у роті – після кожного прийому їжі слина містить кислоти, що викликають розчинення кальцію та фосфору із зубів, але бувають випадки, коли слина не кисла і надає протилежну дію, ремінералізація : фосфору на поверхні зубів . Якщо під час ремінералізації присутній фтор, відкладені мінерали твердіші, ніж зазвичай, і запобігають демінералізації, викликаної кислотністю слини.
Іон фтору зустрічається у природі лише як сполук, його надходження з їжею коливається від 0,2 до 0,5 мг. На додаток до вступу також грає роль вік: у немовлят зберігається 75% надходження, тоді як в дітей віком старшого віку зберігається лише 50%, у своїй накопичення відбувається переважно у твердих тканинах (кістках і зубах) і рівні нирок.
Якщо кістка залишається залежною від споживання фтору протягом свого життя, то зубна емаль отримує користь протягом більш обмеженого періоду часу. Включення фтору на зубному рівні має максимальну інтенсивність у період формування емалі та її мінералізації.
Показання до фторування
Лікування фторуванням насамперед показано дітям у період молочного тимчасового, змішаного та постійного прикусу. Тим не менш, це профілактичне лікування може бути корисним і дорослим у разі станів, які становлять високий ризик розвитку карієсу, таких як синдром сухості в роті або захворювання ясен.
- Люди з генетичною схильністю до розвитку карієсу.
- Пацієнти із зубними реставраціями або ортодонтичними пристосуваннями.
- Профілактика фторидів може бути досягнута за допомогою ендогенного введення (таблетки фтору) або шляхом місцевого застосування у стоматологічному кабінеті.
Ендогенне введення фтору у вигляді таблеток має ту перевагу, що дозування індивідуальне залежно від віку, залежно від концентрації фтору у воді та їжі. Щоб бути ефективним, введення має бути розпочато якомога раніше. Існують індивідуальні дози в залежності від віку, дієти і т. д. Лікування фтором може бути показано майбутнім мамам (вагітним з четвертого місяця вагітності) і продовжено матерям, що годують, для запобігання утворенню карієсу молочних зубів дитини. Таке лікування у вигляді таблеток для внутрішнього прийому можна продовжувати щодня, доки дитина не досягне віку 14-15 років. Цей вид фторування вважається найефективнішим.
Місцеві аплікації фтору сприяють післяопераційному дозріванню емалі, її ремінералізації після кислотного впливу їжі або бактеріального нальоту. Він також знижує в’язкість слини, тим самим зменшуючи утворення бактеріального нальоту. Відповідь хороша, особливо у випадку зубів, що недавно прорізалися, через підвищену проникність емалі.
Лікування фторування проводять 3-4 рази з інтервалом в один тиждень і повторюють 2-4 рази на рік. Кількість застосувань, інтервали виконання різняться залежно від продукту. Можна використовувати розчини, лаки або гелі, що наносяться під ізоляцію або спеціальні жолоби. Процедура дуже проста та абсолютно безболісна: після професійної гігієни лікар наносить на зуби спеціальні розчини, гелі або лаки з високим вмістом фтору на 1-2 хвилини. Після лікування пацієнту не можна полоскати рот або вживати їжу та рідини протягом 30 хвилин.
Ефективність лікування залежить від суворого дотримання гігієни порожнини рота: чищення зубів двічі-тричі на день, використання зубної нитки та ополіскувача, а також періодичні візити до стоматолога.
Недоліками місцевих аплікацій є: зникнення ефекту від стирання зубів, необхідність повторних аплікацій, дія фторидного просочення тільки на поверхню емалі, а не в глибину.
Лікар може призначити пацієнтам продукти – зубну пасту та рідину для полоскання рота – з нижчою концентрацією фтору, для щотижневого чи щоденного використання в домашніх умовах, але ці домашні процедури протипоказані дітям віком до 6 років.
Ризики фторвмісних добавок
При прийомі під наглядом фахівця фторид є безпечною добавкою для організму. Однак передозування може мати токсичний ефект – з цієї ж причини батьки повинні ретельно стежити за своїми дітьми і тримати їх подалі від продуктів, що містять фтор, особливо до 6 років. Діти до цього віку швидше проковтнуть зубну пасту, ніж виплюнуть.
Гостре отруєння фтором проявляється нудотою, спазмами в животі, порушенням кровообігу та дихання та зустрічається дуже рідко (тільки в країнах з національною програмою фторування, де фторують воду, хліб, молоко, сіль та ін.), а хронічна інтоксикація проявляється через появу флюорозу та є результатом недотримання вказівок лікаря щодо прийому фторвмісних добавок.
Крім токсичної дії, надлишок фтору може викликати дефекти зубної емалі, які можуть змінюватись від ледь помітних білих плям на емалі до важких захворювань. Ці дефекти виникають у період розвитку зубів – до 6 років, і лише після недотримання доз, вказаних лікарем. Ви не повинні забувати, що шансів отруїтися комерційно доступними продуктами фтору практично не існує. Проведені дослідження дозволили зробити висновок, що дози, які застосовуються при каріопрофілактиці , не викликають токсичних змін (порівняльне вивчення патології фторованого та нефторованого населення).
Профілактику карієсу зубів фторуванням рекомендується проводити в комплексі з іншими методами профілактики: здорове та карієсозахисне харчування, ретельна гігієна, зубні герметики. Фторування НЕ ЗАМІНІТЬ ГРУДАЛЬНУ ЧИЩЕННЯ ЗУБІВ!