Чому болить зуб перед сном? «Всю ніч не спав через те, що чистив зуб», «Я навіть не знаю, який зуб болить, здається, що біль поширюється на верхню та нижню щелепу…» Такі та подібні описи зазвичай дають пацієнтів, коли вони дзвонять з приводу гострого зубного болю.

Лише в окремих випадках запалення зубного нерва (пульпи) розвивається дуже повільно і безболісно. Зазвичай запалення нерва проявляється дуже сильними болями (частіше у нічний час), які не купіруються навіть надзвичайно сильними протизапальними препаратами. Часто пацієнту важко сказати, який зуб справді болить, біль поширюється інші області голови (вухо, шия). Холодна або гаряча їжа (напій) викликає тривалий біль, жувати боляче, зуб як би «піднятий», ясна навколо зуба болюча. Якщо у вас виникнуть будь-які з цих симптомів, вам може знадобитися ендодонтичне лікування або лікування кореневих каналів.

Про ендодонтію зрозуміло

Ендо в перекладі з грецької означає “всередині”, а одонт означає “зуб”. Ендодонтичне лікування (лікування кореневих каналів зуба) – це лікування внутрішньої тканини (пульпи) зуба, що складається з кровоносних судин, нервів, лімфатичних судин, сполучної тканини або інакше всього того, що багато людей просто називають нервом. Метою даного лікування є видалення патогенних мікроорганізмів із системи кореневих каналів зуба, запобігання повторному інфікуванню та збереженню природного зуба.

Знайти кореневі канали не завжди легко. Канали часто обвапнені і настільки вузькі, що їх можна побачити тільки під збільшувальним операційним мікроскопом. Аналізуються рентгенівські знімки, також використовуються електронні шукачі кореневих каналів та ультразвукові прилади. Все для того, щоб фахівець міг точно побачити анатомічні особливості зуба, можливі сторонні тіла у кореневому каналі, видалити запалені тканини та безпечно дістатися до верхівки кореня дуже тонкими спеціальними інструментами.

Коли необхідне ендодонтичне лікування?

Консультація ендодонтиста та/або ендодонтичне лікування зазвичай потрібна, коли:

  • при жуванні відчувається зубний біль;
  • тривала чутливість зубів до холодної та/або гарячої їжі та напоїв;
  • з’являється припухлість у ділянці зубів та щелепи;
  • поява абсцесу, нориці на яснах;
  • сильно ушкоджені каріозні зуби;
  • потемнілий зуб;
  • рентген показує запалення, що поширилося на кістку (руйнування кістки);
  • перед протезуванням зуба потрібне лікування кореневих каналів;
  • відбувається травма зубів, що призводить до зламаних або розколотих зубів або мертвого зубного нерва ( некротизована пульпа).

Завдяки ендодонтичному лікуванню, ми рятуємо зуб, який сильно пошкоджений карієсом, травмою або іншими факторами, запалився. Якщо коріння зуба міцне, варто зберегти рідний зуб, але після лікування зазвичай рекомендується протезування.

Чим ендодонтичне лікування відрізняється від звичайного лікування карієсу?

Лікування кореневих каналів починається з оцінки стану зуба та проведення рентгенівського знімка. Лікування кореневих каналів зазвичай проводиться за одне або два відвідування, залежно від стану ваших зубів та особистих обставин.

Лікування кореневих каналів зазвичай проводиться поетапно:

  • оцінюються необхідність та можливості ендодонтичного лікування;
  • спочатку знеболюють;
  • видаляється запалена пульпа та інші забруднення у системі каналів;
  • канали ретельно чистяться та дезінфікуються;
  • після цього канали заповнюються спеціальним матеріалом та пломбуються;
  • зуб відновлюється коронкою або пломбою та продовжує функціонувати як будь-який інший зуб.

Очищення кореневих каналів зазвичай займає більше часу, ніж просте пломбування зуба. Це процедура, яка потребує особливої уваги лікаря та спеціального обладнання. Кореневі канали також не завжди просто знайти – часто вузькі, тому побачити їх можна тільки за допомогою збільшувального операційного мікроскопа і на підставі рентгенографії зубів.

Коли необхідне повторне ендодонтичне лікування?

Коли ендодонтичне лікування доводиться робити повторно, якщо попереднє було проведено неякісно, якщо інфекція в каналі не повністю вилікована і симптоми повертаються. Або були неякісні реставрації зубів: негерметичні пломби, старі коронки. Іноді, коли є неускладнені ендодонтичні випадки, кореневі канали можуть виправити загальний стоматолог. Однак при лікуванні кореневих каналів, а також якщо зуб має складну анатомію, необхідно лікування спеціаліста -ендодонту за допомогою мікроскопа.

Що відбувається без лікування кореневих каналів?

Важливо розуміти, що запалення нерва (пульпи) – це інфекція у системі каналів кореня зуба, яка за відсутності лікування поширюється далі у кістку, пазухи. Інфекція може спричинити синусит, втрату зубів та інші ускладнення. Наприклад, запалення кістки навколо кореня зуба (апікальний періодонтит) є захисною реакцією організму на інфекцію у системі кореневих каналів зуба. У наукових статтях згадується, що апікальний періодонтит може вражати системні захворювання, такі як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, захворювання нирок, ревматоїдний артрит. Прямий зв’язок встановити дуже складно, але ця тема дедалі більше вивчається вченими. Отже, якщо є інфекція, де б вона не знаходилася на тілі, її треба лікувати.

Недавній гінгівіт можна усунути без спеціального лікування, лише професійної гігієної порожнини рота та видаленням зубного каменю, особливо з-під ясен.

Симптоми пародонтиту (пародонтоз):

Пародонтит , або запалення тканин пародонту навколо зуба, є набагато важчою формою гінгівіту. Це інфекція, викликана невилікованим м’яким або твердим нальотом (зубним каменем) і мікроорганізмами, що містяться в ньому, який руйнує зв’язки зуба і навколишню щелепну кістку і ушкоджує самі зуби. Дочекавшись, «поки він (не) сам про себе подбає», лікувати зуби не потрібно, бо їх нема. Десни зморщуються, зуби розхитуються і випадають.

Слід наголосити, що видалення зубного каменю можливе тільки в кріслі стоматолога і проводиться професійним гігієністом ротової порожнини тобто  – хворий сам зубний камінь не прибере. І уникнути їх без регулярної гігієни ротової порожнини було б дуже складно. Поверхня зуба не стерильна. Бактерії, віруси, слина і навіть найдрібніші залишки їжі є практично постійним середовищем зубів та «сировиною», з якого формуються м’які, а потім тверді зубні нальоти або каміння.

Важливо не вводити себе в оману небезпечними для зубів та здоров’я уявленнями про те, що зубний камінь «тримає» або «зміцнює» зуби і їх не треба видаляти. Ми відповідально заявляємо, що якщо зуби тримає тільки зубний камінь – зуби вже втрачені.

Зуби після гігієни порожнини рота видалено зубний камінь з ясенних кишень. Якщо зуби ще не хитаються, їх можна зберегти.

Якщо довго не звертатися до стоматолога і не починати лікування пародонтиту, ваше здоров’я буде втрачено «завдяки» хвороботворним мікроорганізмам, що поширюються організмом з вогнища інфекції. Нелікована , прогресуюча інфекція ясен потрапляє за кровоносною системою в інші органи, особливо слабші, і викликає нові або посилює наявні у них захворювання та викликає ускладнення.

Дні власних зубів пораховані, якщо ви не звернетеся до стоматолога з явними симптомами гінгівіту і дочекаєтеся появи наступних симптомів пародонтиту або пародонтозу:

  • Навколо зубів поглиблюються зубні кишені, повні мікробів.
  • Голяться коріння зубів.
  • Проміжки між зубами збільшуються.
  • Зуби стають рухливими.
  • Неприємний запах із рота – неприємний запах із рота. (Якщо зуби зрослися і немає ознак гінгівіту чи пародонтиту, неприємний запах із рота може бути наслідком розладу травлення).

Варто відзначити, що пародонтит розвивається повільно, безболісно і зазвичай помічається лише при надходженні хворого з інших причин або через явні ознаки запізнілого пародонтиту настільки пізно, що зберегти зуби вже неможливо.

Причини гінгівіту та пародонтиту

Основною причиною гінгівіту та періодонтиту є поганий догляд за порожниною рота та зубами , що призводить до утворення м’якого та твердого зубного нальоту або зубного каменю.
Однак на виникнення цих захворювань ясен впливає і низка інших причин:

  • стрес,
  • куріння,
  • погане харчування,
  • зловживання алкоголем,
  • ротове дихання уві сні,
  • вроджена схильність, спадковість,
  • дещо частіше зустрічається у людей похилого віку,
  • деякі ліки та інші захворювання (цукровий діабет, хвороби серця, гормональні зміни).

Якщо його не лікувати протягом тривалого періоду часу, зубний камінь може накопичуватися під яснами та скочуватися до щелепної кістки, викликаючи запалення тканин навколо зуба та розхитуючи зуби. І тоді врятувати зуби неможливо, залишається тільки вирвати їх, якщо вони ще самі не випали.
Поки зуби ще не розслабилися (не злиплися), пародонтит можна оперативно вилікувати за допомогою спеціальної лампи Foto San, після професійної гігієни ротової порожнини. Світло цієї лампи знищує бактерії за 10-15 секунд, результат видно відразу, а зуби можна швидко врятувати.

Запишіться на прийом

Заповніть форму, і ми зв’яжемося з Вами в найближчий час,
або запишіться на прийом за телефонами

+38 (067) 385-60-11